Економіка України
Економіка України
Мінеральні ресурси України
В Україні велика кількість цінних мінеральних і сировинних ресурсів. Значні мінеральні ресурси в Україні включають: залізну руду, вугілля, марганець, уранову руду, природний газ, нафту, сіль, сірку, графіт, титан, магній, каолін, нікель, ртуть і т. Д. Що стосується запасів заліза, марганцю, титану і урану Руда Україна посідає перше місце серед європейських країн, з запасами ртутної руди – по-друге (після Іспанії).
Цікавий факт: в Україні міститься близько 5% світових запасів корисних копалин.
У України великі запаси залізорудної сировини. Це в основному докембрійські метаморфічні руди (гематит і чорний), а також осадові (коричнева залізна руда). Докембрійські метаморфічні руди розташовані на українському кристалічному щиті.
Загальні запаси залізної руди України оцінюються в 27,4 млрд. Тонн (категорія А + В + С1) і складаються з багатьох (1,9 млрд. Тонн), а також поганих залізорудних кварців (24,1) і руд коричневого заліза (1.4 ). 60 з 83 родовищ залізної руди, включених в оцінку, знаходяться в басейні Кривого Рогу, запаси якого становлять 18,7 млрд. Тонн.
Вугілля є основним паливом України. Воно видобувається в Донецькому і Львівсько-Волинському басейнах. Донецький басейн (Донбас) є найбільшим в Україні. Він розташований на території Донецької та Луганської областей (в Східній Україні).
В Україні є одне з найбільших в світі родовищ марганцю, розташоване на півдні центральної частини України в Нікополі. Типи руди марганцю включають карбонатні, оксидно-карбонатні та оксидні руди. Всього запаси марганцю в Україні становлять 3,5 мільярда тонн, включаючи 2,3 мільярда тонн комерційних запасів. Частка України в світовому виробництві марганцю становить 32 відсотки.
Титанові руди досліджені в районі українського кристалічного щита. Одним з основних родовищ є Іршанське родовище (Житомирська область). Діє концентрат для ільменітової пов’язки. Практичне значення має родовище титанової руди в Дніпропетровській області (басейн річки Самоткан) з практично необмеженими запасами. Відомо, що титан використовується для будівництва ракет, підводних човнів, виготовлення штучних рубінів, сапфірів, синтетичного каучуку і т. Д.
В Україні є сировина для виробництва алюмінію: боксити (Високогольское родовище, Дніпропетровська область), алуніти (Закарпаття) і нефліти (Азовська область).
Україна має скромні видобувні ресурси урану – 225 000 тонн відповідно до Червоної книги МАГАТЕ 2011 року.
Видобуток урану почався в 1948 році в Первомайському, і до сих пір було вироблено 65 000 тон.
Поточна продукція становить близько 1000 тонн на рік (960 тонн в 2012 році, 922 тонн в 2013 році).
VostgGOK повідомляє про збільшення виробництва в 2014-2015 роках. Є родовища нафти і газу, але їх запаси незначні (запаси цих викопних видів палива частково виснажені в радянський період).
Україна має третій за величиною запас сланцевого газу в Європі на рівні 1,2 трлн куб. М (тт). Є два потенційно великих родовища сланцевого газу. Юзівське газове родовище розташоване в Східній Україні (Донецька область і Харківська область); І Олеське родовище на Західній Україні (Львівська область та Івано-Франківська область).
У 2013 році уряд України підписав угоду про спільне використання сланцевого газу, видобутого на Юзівському та Олеському родовищах, з голландської компаній Shell і Chevron з США. Україна очікує видобуток сланцевого газу в 2017 році. До 2030 року плани українського уряду розшукуються в обсязі 6-11 млрд. кубометрів сланцевого газу на рік.
В Україні є великі запаси такої сировини, як солі калію і магнію, кухонна сіль, нативні цеоліти і т. д. Калійна сіль осідає у Львівській області та в Івано-Франківській області (Прикарпаття). Тут присутні в основному сульфатні, змішані, сульфатні хлориди і хлористі солі. Сульфатні солі (вміст К2О становить 8-10%) є основною сировиною для виробництва хлористого калійного добрива, яке користується великим попитом. В Україні є великі та унікальні поклади кухонної солі.
Що стосується хімічної чистоти, ця сіль є найкращою в світі.
Україна багата будівельними матеріалами (граніт, мармур, лабрадорит, крейда, мергель, піщаник, ангідрит, гіпс, цілина і т. Д.).
Найбільші запаси граніту і лабрадориту знаходяться в Житомирській області.
В Україні є родовища руд рідкісних металів – цирконію, гафнію, ніобію, літію, берилію, скандію, танталу, ітрію, лантану, молібдену, стронцію. Ці метали і їх сплави використовуються в ядерній техніці, електротехніці, електроніці, аерокосмічній техніці. Запаси деяких родовищ належать великим і навіть гігантським. В даний час в Україні виробляється велика кількість цирконію і германію, меншого – скандію і гафнію.
Український бурштин видобувається в північно-західній частині Украіни, в основному з регіону Рівного. Український Суккініт з Рівного має те ж походження, як і бурштин. Ці камені складають приблизно 40 – 54 мільйони років і, отже, з епосу еоцену. Кілька комах, знайдених в українському бурштині, унікальні і не можуть бути знайдені на жодному іншому місці в світі.
Українська промисловість
Машинобудування є найбільшим промисловим сектором України. На його частку припадає більше третини зайнятих і близько чверті загальної вартості основних основних фондів. Швидкий розвиток машинобудування довів здатність України розробляти і випускати складні і високотехнологічні машини і обладнання. Серед прикладів – розвиток ракетно-космічної галузі (Зеніт 3SL, Циклон), авіабудування (Ан-70, Ан-140, «Мрія»), виробництво вдосконалених танкерів і великотоннажних суден, виготовлення турбін для ядерної енергетики Установки, високоефективні газоперекачувальні установки, устаткування для високовольтних ліній електропередач, гірниче обладнання, тепловози, трактори і т. д.
Українська суднобудівна промисловість – це комплекс коледжів, університетів і дослідницьких центрів; Досвідчені конструкторські бюро; 9 суднобудівельних верфей різної потужності і спеціалізації; І ряд судноремонтних майстерень. Близьке географічне положення до Європейського Союзу в поєднанні з наявністю сучасних конструкторських бюро, потужними виробничими потужностями верфей, досвідченої робочої силою, наявністю сильної національної металургійної промисловості роблять українську суднобудівну галузь дуже привабливою альтернативою віддаленим суднобудівним центрам.
Багатогалузевий хімічний сектор України включає хімічні, нафтохімічні і хіміко-фармацевтичні підсектори з більш ніж 1600 підприємствами і структурними підрозділами. На частку сектора припадає майже 10% промислових основних фондів і понад 5% всіх зайнятих в промисловому секторі України.
У структуру хімічного сектору входять дві групи підприємств – хімічна і нафтохімічна. У структурі галузі переважають активи і енергоємні підприємства базової хімії. Цей сектор представлений виробництвом мінеральних добрив, неорганічних кислот і соди. Азотні добрива виробляються в Донбасі (Сєвєродонецьк, Горлівка) і Придніпров’ї (Дніпродзержинськ). Підприємства Рівного та Черкас використовують природний газ в своїй продукції. Фосфатні добрива виробляються в районах виробництва цукрових буряків (Суми, Вінниця) і в Одесі і Костянтинов (Донецька область). Виробництво сірчаної кислоти концентрується в регіонах, де вона споживається, і в центрах виробництва фосфорних добрив. Основна хімія зосереджена в Криму і включає виробництво брому, магнію і йоду.
Чорна металургія України є дуже важливим сегментом економіки. Його важливість пов’язана з тим, що машинобудування і металообробка залежать від виробництва чорних і кольорових металів, а метал є основним джерелом технічних матеріалів і важливою експортної статті.
Металургійний сектор включає 14 інтегрованих сталеливарних заводів, 7 трубних заводів, 10 заводів з виробництва металевих виробів, 16 торгово-коксових заводів, 17 підприємств вогнетривкого виробництва, 3 феросплавні заводи, 20 кольорових металургійних заводів, 35 підприємств з переробки чорних та кольорових металів Металобрухту та інших підприємств.
Легка промисловість і товари народного споживання України недорозвинені в порівнянні з важкою промисловістю і сільським господарством.
Харчова промисловість традиційно є основним постачальником основних продуктів харчування, таких як цукор, сіль, масло, алкоголь, кондитерські вироби і т. Д. Українська харчова промисловість є лідером агропромислового комплексу. Вона буде залишатися стратегічно важливою в майбутньому, визначаючи добробут людей. Сектор має значний виробничий, дослідницьким і трудовим потенціалом. Серед основних підсекторів харчової промисловості – переробка м’яса і молочних продуктів, переробка цукру, борошномельне виробництво і виробництво зернових, видобуток нафти і виробництво крохмалю і меляси. Найбільш значущими центрами харчової промисловості є Київ, Харків, Одеса, Миколаїв, Донецьк, Запоріжжя і Львів.
Енергетичний сектор України
Енергетичний сектор має ключове значення для національного економічного розвитку, оскільки як виробничі, так і муніципальні об’єкти вимагають електроенергії для їх експлуатації. Особливістю енергетичного сектора є те, що технологічне обладнання і первинні генератори електричної енергії відокремлені від споживачів. В результаті виробництво, передача і розподіл електроенергії стали окремими галузями.
В Україні діють три типи генеруючих потужностей, в тому числі теплові електростанції (парові турбіни і дизельні типи), гідроелектростанції і атомні електростанції. Роль вітрових і гелієвих електростанцій росте. В Україні діють чотири атомні електростанції, в тому числі Запорізький, Південноукраїнський, Рівненський та Хмельницький, каскади гідроелектроенергетики (6 великих гідроелектростанцій на Дніпрі та 55 малих станцій на інших річках).
Україна посідає сьоме місце в світі і п’яте місце в Європі за кількістю працюючих ядерних реакторів, загальної потужності і виробленої електроенергії. Він має 15 реакторів, які виробляють близько половини своєї електрики.
Україна має високі середні швидкості вітру, хороший профіль сонячної радіації, рясну сировину для біомаси та численні греблі на Дніпрі, що ідеально підходять для виробництва відновлюваної енергії.
Транспортна система
В цілому, Україна має розвинену і різноманітну транспортну систему. Українська залізнична мережа обширна і пов’язує українські міста з промисловими підприємствами. Важливу роль в судноплавстві грають такі водні шляхи, як Дніпро, Чорне і Азовське моря, а також їх портові міста (Феодосія, Іллічівськ, Маріуполь, Миколаїв, Одеса, Південний і Севастополь).
Українська автомобільна система налічує близько 147 000 км (91 000 миль) мощених доріг. Українські системи метро існують в Києві, Дніпропетровську та Харкові. Автобуси маленькі і великі за всіма основними вулицями міста у всіх можливих напрямках. Найглибша станція метро знаходиться в столиці України Києві. Це станція метро «Арсенална» (червона лінія), а її глибина – 105 метрів.
Вуличні трамваї і тролейбуси – найдешевші види транспорту – повільно прогулюються по своїх маршрутах.
Є великі міжнародні аеропорти під Києвом (в Борисполі), в Донецьку, Харкові, Львовіта Одесі.
Сільське господарство України
Історично склалося так, що Україна добре відома своєю сільськогосподарською продукцією. Україна має 60.300 гектарів землі. З них 70% – сільськогосподарські угіддя, 17% – для лісового господарства, інші – для житлових, промислових і інших цілей (використовуються в якості державних резервів, для відпочинку і т. Д).
В сільськогосподарському секторі України зайнято 23,1% робочої сили.
У господарствах України проводиться велика кількість картоплі і зернових культур, таких як пшениця, кукурудза і ячмінь. Картоплю, харчовий продукт, також вирощують для виробництва крохмалю і алкоголю. Україна є одним з провідних світових виробників цукрових буряків.
Соняшники вирощують для насіннєвого масла і латексу. Інші основні культури включають помідори, капусту, сквош, яблука і кислі вишні. Бджільництво, шовківництво та рибництво також сприяють економіці країни. Велика кількість великої рогатої худоби вирощується для м’яса і молока. Інша худоба включає домашню птицю, свиней, овець і кіз.
Родюча земля дозволяє вирощувати різні культури. Будучи великим виробником зерна, Україна є одним з шести найбільших світових експортерів, поставляючи в 80 країн світу. Країна також є найбільшим експортером соняшникової олії і має значний потенціал у вирощуванні та експорті ріпаку.
Тільки близько 300 тисяч гектарів сільськогосподарських угідь в Україні (або 0,75% від загальної площі сільськогосподарських земель) сертифіковані за стандартами ЄС «Органічне сільське господарство». Історії успіху в органічному сільському господарстві в Україні все ще розвиваються.
Цікавий факт про сільське господарство України: з багатим чорним ґрунтом і щедрими поставками зерна Україна колись була відома як «житниця Європи».